Aktivity v rámci Dne architektury proběhnou od 28. 9. – 4. 10.

Výročí 100 let od založení Československa se připomíná všude kolem nás. Osmý ročník nese toto téma s podtitulem „Architektura společně“. Letošní DEN ARCHITEKTURY chystá nejbohatší program ve své historii. Program připravila bezmála devadesátka měst po celé České republice a také na Slovensku a nabídne veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby.

Neděle 30. září SÍDLIŠTĚ JIŽNÍ SVAHY – 1. SEGMENTt
Výstavba první etapy sídliště Jižní svahy patří k nejzdařilejším urbanistickým celkům, které byli v poválečném Zlíně realizovány. O historii, technologiích, současném stavu a o architektech Jiřím Gřegorčíkovi a Šebestiánu Zelinovi provedou architektka Jitka Ressová a historička umění Lucie Šmardová ze spolku aArchitektura.
Sraz: V 10.00, Okružní 4701, 760 01 Zlín

Neděle 30. září KOLEKTIVNÍ DŮM
Bydlení, restaurace, školka, klubovna a tělocvična na terase – jeden ze dvou kolektivních domů realizovaných v Československu. Domem navrženým Jiřím Voženílkem provede historička architektury Klára Eliášová.
sraz: V 16.00, Osvoboditelů 3778, 760 01 Zlín

Neděle 30. září PŘEDNÁŠKA HUBERTA GUZIKA
Přednáška historika architektury představí téma kolektivních domů a vývoj společného bydlení v poválečném Československu. Hubert Guzik přednáší Dějiny umění a Dějiny designu na ČVUT v Praze, je autorem knih Čtyři cesty ke koldomu, Kolektivní bydlení – utopie české architektury 1900-1989. Přednáška navazuje na prohlídku Kolektivním domem ve Zlíně.
sraz: v 18.00, Alternativa – kulturní institut Zlín, Osvoboditelů 3778, 760 01 Zlín

Program ve Zlíně:
úterý 2. října, film OBCHODNÍ DŮM
je tragikomická mozaika lidí obývajících kuriozitu o šesti etážích s perfektně zakonzervovanou kulturou a estetikou socialismu. Bývalý Baťův obchodní dům je dnes poslední Prior v Čechách, kde se soustředí osudy lidí, kteří uvízli v čase, kdy byl Prior na vrcholu své slávy. Hrdiny spojuje pocit opomíjení, frustrace a hledání nostalgie. Film s humorným nadhledem vykresluje bizarní atmosféru zapomenutého místa a specifickou společenskou náladu posttotalitní společnosti.
Autoři: Tereza Rozálie Vágnerová, Petr Januschka (2017, 21 minut)
Předfilm SECOND NATURE JANNE SAARIO Architektura skateparků jako veřejného prostoru (2012, 18 min., EN),
Sraz: BLOK 12, Jana Antonína Bati 5637, 760 01 Zlín