Zlín žije díky Živému Zlínu! Mimořádný koncert cimbálové muziky, sousedský festival i oblíbený lampioňák – těšte se na ZÁŘÍ!

Zlín žije díky Živému Zlínu! Mimořádný koncert cimbálové muziky, sousedský festival i oblíbený lampioňák – těšte se na ZÁŘÍ!

Máme za sebou úspěšné letní měsíce. Návštěvnost našich akcí přesáhla deset tisíc návštěvníků, na zlínském zámku a ve veřejném prostoru vystoupila řada věhlasných interpretů a pouličních umělců. to vše jen díky Vám! Mezi nejoblíbenějšími a nejnavštěvovanějšími byly Hudební neděle či Odpoledne pro děti. S bohatou kulturní nabídkou vstupujeme i do podzimních dnů – mladá cimbálová muzika na nádvoří zlínského zámku, oblíbený festival místních komunit a organizací, tradiční lampionový průvod městem. To a mnohem více můžete zažít s Živým Zlínem v září.

PROJÍT SE VESMÍREM, POSTAVIT SOPKU!
Dotkni se vědy! Malý svět poznání, to je nové expozice vybraných exponátů zapůjčených
z olomoucké Pevnosti poznání. Děti ale i dospělí se mohou na vlastní kůži přesvědčit, jak funguje svět kolem nás. Expozice je k vidění ještě do 5. září v části druhého patra zlínského zámku a nabízí svět poznání z oblasti fyziky, matematiky, geografie či biologie. V prvním zářijovém týdnu zde bude navíc pro všechny nadšené malé vědce připravena poznávací soutěž o krásné ceny. 

ZAČNEME HARAFICOU A SKONČÍME LAMPIOŇÁKEM
Září odstartuje Živý Zlín skvělým koncertem populární mladé cimbálové muziky z Uherského Hradiště Harafica. Dále se konec léta ponese ve znamení umění. Hned první sobotu v září se můžete vypravit na Gallery tour. Projekt se věnuje poznávání současného umění a architektury Zlína. Během jednoho dne můžete pěšky, na kole či autobusem navštívit několik výstavních prostorů se zajímavým programem. Součástí budou komentované prohlídky výstav a architektury, představení nových projektů, site-specific instalace. Uvidíte průřez tvorbou profesionálních umělců, architektů, designérů i studentů.

SOUSEDSKÉ BESEDOVÁNÍ PRO VÁS I S VÁMI!
Festival Sousedské besedování je setkáním místních nadšenců, komunit, umělců a organizací. Letošní ročník se uskuteční 5. září od 14.00 hodin a nabídne spoustu workshopů, tvořivých dílen, sportovních aktivit, pouličního umění, design, EKO zónu, dobroty a mnoho dalšího. Sousedské odpoledne budou doprovázet skvělí zlínští muzikanti.

Součástí festivalu bude Slow fashion restart – originální módní a šicí akce zlínské značky SUTU, která ukáže, jak naložit s oděvy či látkami, které už neslouží, ale mohou najít i jiné využití.

ŽIJEME STŘEDOVĚKEM
Pátý ročník rodinné zážitkové akce připravil spolek Inspirace Zlín za podpory Živého Zlína. Program je zaměřený na rekonstrukci dávných středověkých řemesel. Představí se bednáři, krejčí, zpracovatelé vlny, kováři, ranhojiči, písařka a další. Těšit se můžete na ukázky soubojů, historické přednášky, středověké hry, mletí mouky, pečení placek či výrobu svíček. Díky sdružení Čeládka řemeslná bude součástí akce také středověká kuchyně.

LAMPIONOVÝ PRŮVOD S SEBOU
I v letošním roce projde Zlínem průvod plný lampionů. Oficiálně se tak rozloučíme se s létem a přivítáme podzim. 24. září vyjde v 19.30 od horní části Náměstí T. G. M. (sraz pod Památníkem
T. Bati), po náměstí, Gahuráku, podchodem na náměstí Práce, dále projde areálem Svit kolem autobusového nádraží podchodem do Sadu Svobody ke zlínskému zámku. Zde bude následovat ohňová show. Letos dojde navíc k propojení s Kejklířským jarmarkem a Nocí vědců TF UTB.
Máte se na co těšit! Lampiony všech velikostí, barev a tvarů s sebou!